Sidebar

Viena ryškiausių Lietuvos muzikos ambasadorių pasaulyje aktyviai koncertuodama įvairiose šalyse nepamiršta savo misijos – skleisti Lietuvos kultūrą tarptautiniu mastu. Pianistė Mūza Rubackytė šį balandį Prancūzijos Kompjeno pilyje F. Liszto „Via Crucis“ atliks su jungtiniu Vilniaus universiteto (VU) choru. Lietuvoje viešėjusi ir su VU choru repetavusi M. Rubackytė pasidalijo savo mintimis apie artėjantį koncertą, kūrybinį bendradarbiavimą su VU jungtiniu choru ir Kompjeno pilies kultūros erdve, edukacines iniciatyvas Lietuvoje bei kultūros misiją šiandienos Europoje. Balandžio 12 d. šis didingas kūrinys, koncertą organizuojant VU Kultūros centrui, pirmąkart bus atliekamas ir Lietuvoje, Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje. Čia skambės kūrinys be pianistės, tačiau paties F. Liszto parašyta antra versija skirta vargonams.

Lietuvos kultūros ambasadorė pasaulyje

Šiandien garsi pianistė, koncertuojanti didžiausiose pasaulio scenose, prisimena, kai prieš penketą dešimtmečių, savo karjeros pradžioje, turėdama sovietinį pasą ir užsienio šalyje buvusi pristatyta kaip Sovietų Sąjungos atstovė, viešai pareiškė esanti iš Lietuvos. „Tuomet tai buvo pavojingas iššūkis, tačiau man jis buvo neišvengiamas“, – sako M. Rubackytė ir priduria, kad būtent savosios tapatybės išlaikymas, nuolatinis tikėjimas laisvės idėja ir Baltijos kelias mus išskyrė iš to bendro Rytų Šalių ar Rytų Europos šalių katilo. „Galbūt dar ir šiandien atsiranda  kartais tas „Rytų šalių“ naratyvas, bet vis tiek jau Europos ir pasaulio žmonės gerai žino, kur Lietuva yra geografiškai ir kas mes esame. Mūsų balsas yra girdimas ir jis girdimas ypatingai šiais neramiais laikais, nes visur mes kalbame, kad Ukrainos vietoje galėtume būti mes. Kadangi esame Europos Sąjungoje, kiti Europos Sąjungos nariai, šalys gerai supranta, ką reiškia tas „mes““, – tvirtai įsitikinusi M. Rubackytė, šiuo metu nuolat gyvenanti Paryžiuje, Prancūzijoje, tačiau aktyviai koncertuojanti visame pasaulyje ir lietuviškosios kultūros sklaidą laikanti viena svarbiausių savo misijų. „Pastaruoju metu gavau naują vardą – dvipusė ambasadorė“, – juokiasi pianistė ir priduria, kad ne tik Lietuvos kultūrą skleidžia Pancūzijoje, bet ir Prancūzijos Lietuvoje.

„Via Crucis“ atlikimo idėjos gimimas

Didįjį šeštadienį, balandžio 19 d. Prancūzijos Kompjeno pilyje suplanuotas koncertas ir F. Liszt „Via Crucis“ atlikimas su jungtiniu VU choru taip pat prisidės prie lietuviškosios kultūros sklaidos Prancūzijoje. „Bendradarbiaudama su karališkaja Kompjeno pilimi Šiaurės Prancūzijoje jau esu įgyvendinusi tris didelius projektus“, –  pasakoja M. Rubackytė ir prisimena, kad bendradarbiavimas su šios kultūros erdvės direktoriumi užsimezgė dar 2018 m., kai Prancūzijoje buvo švenčiamas trijų Baltijos šalių nepriklausomybės paskelbimo šimtmetis. Garsiajame Orsė muziejuje (pr. Musée d'Orsay) surengus Baltijos šalių menininkų parodą, kurioje buvo eksponuojami ir M. K. Čiurliono darbai, buvo surengta ir koncertinė programa, o jos metu užsimezgusios M. Rubackytės pažintys duoda vaisių Lietuvos kultūros sklaidai Prancūzijoje iki šiol.  

Chorinis pasaulis – sentimentų šaltinis

Nors koncertai su choru nėra įprasto solistės repertuaro dalis, vis dėlto M. Rubackytė sako jaučianti tam tikrus sentimentus choriniam dainavimui. „Mano mama dirigavo mergaičių chorui ir su juo Kaune dirbo beveik dešimtmetį. Aš tuo metu dar nebuvau gimusi, bet  ji man nuolat pasakodavo apie tą savo karjeros laikotarpį. Apie chorus pasakojo ir mano tėvas dainininkas, taigi nuo vaikystės choriniai  balsai man yra labai svarbūs, tad labai norėjau šio projekto su VU choru“, – prisipažįsta Mūza.

Nors F. Liszto kūryba lydi pianistę M. Rubackytę viso kūrybinio kelio metu bei sudaro didžiąją pianistės repertuaro dalį, „Via Crucis“ su VU choru, M. Rubackytei bus pirmasis šio kūrinio atlikimas. „Lisztas mane žavi savo išskirtine daugiabriaune muzikine asmenybe – nuo aistringų vengriškų rapsodijų iki giliai dvasingų kūrinių, kaip „Via Crucis“. Jis buvo ir religingas, ir kūrybiškai dosnus, grojęs bei populiarinęs tiek praeities, tiek savo amžininkų muziką. O tuo pačiu – tarsi roko žvaigždė savo laikais: per dešimtmetį surengė apie tūkstantį koncertų visoje Europoje. Jo muzikoje vis dar atrandu naujus klodus, tačiau jaučiu, kad kalbu jo kalba – todėl F. Liszto kūryba man artima tiek žmogiškai, tiek kaip kūrėjai“, – su užsidegimu apie mylimą kompozitorių kalba M. Rubackytė.

Suskambės istorinėje erdvėje

Pianistė neabejoja, kad artėjantis koncertas istorinėje Prancūzijos pilyje tradiciškai suburs rinktinę publiką iš Paryžiaus ir kitų šalies miestų. Pasak M. Rubackytės, koncertas vyks ne šiaip koncertų salėje, o išskirtinio grožio muziejinėje erdvėje, vietoje, alsuojančioje istorija ir estetika, suteikiančioje muzikai ypatingą skambesį ir atmosferą. „Napoleno III ir princesės Eugenie pilyje lankėsi didieji tuometiniai Europos monarchai. Pilies teatre ir koplyčioje visuomet skambėdavo muzika“, – sako pianistė. M. Rubackytė pabrėžia, kad ši erdvė ne tik vizualiai įkvepia, bet ir pasižymi subtilia akustika, o koncertų organizatoriai atidžiai rūpinasi menine visuma – nuo apšvietimo iki dekoro detalių. Ji jau keletą metų bendradarbiauja su šiuo muziejumi ir džiaugiasi jautriu, profesionaliu dialogu su organizatoriais. Į šį koncertą, pasak atlikėjos, atvyks ne tik vietos klausytojai, bet ir ištikimi mūzafilai – jos talento gerbėjai iš visos Prancūzijos ir kitų Europos šalių, kurie seka jos pasirodymus Europoje ir į koncertus atvyksta su rožėmis.

Ir edukacinė misija, ir moralinė atsakomybė

Kalbėdama apie artėjantį koncertą, pianistė Mūza Rubackytė pabrėžia itin sklandų ir pasitikėjimu grįstą bendradarbiavimą su jungtinio VU choro vadove Rasa Gelgotiene. Pasak pianistės, kūrinio atlikimo niuansai – tempas, charakterio pajautimas – derinami labai natūraliai, o repeticijos vyksta sklandžiai ir kūrybiškai. Šis projektas M. Rubackytei svarbus ne tik meniniu, bet ir švietėjišku aspektu, nes tokie bendradarbiavimai su akademinėmis institucijomis tampa prasmingu tiltu tarp profesionalaus meno ir visuomenės, stiprinančiu muzikos kultūrą Lietuvoje.

Nors dėl intensyvios koncertinės veiklos nuolatinis dėstymas pianistei yra neįmanomas, edukacinė kryptis išlieka esmine jos profesinės veiklos dalimi. M. Rubackytė jau daugelį metų veda meistriškumo kursus garsiausiose pasaulio konservatorijose ir universitetuose, taip pat – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, glaudžiai bendradarbiauja su M. Rostropovičiaus fondu bei yra tarptautinio pianistų konkurso „Lisztofonija“ prezidentė, siekdama atverti duris jauniems talentams į pasaulį. Dalijimasis sukaupta patirtimi su Lietuvos jaunąja karta jai yra itin reikšmingas: „Metant sėklą į savo dirvą yra platesnė prasmė, kilnesnis tikslas.“

Be to, M. Rubackytė įsitikinusi, kad šiandienos kontekste kultūros misija įgyja dar gilesnę reikšmę – kultūros žmonėms tenka ne tik meninė, bet ir moralinė atsakomybė. Komentuodama menininko vaidmenį neramiame pasaulyje, pianistė pabrėžia, jog kiekvieno meno srities atstovo pareiga – skleisti žinią apie grožį, gėrį ir harmoniją. Primindama M. K. Čiurlionio mintį, kad kuo plačiau žmogus išskleis sparnus, tuo jis bus laimingesnis, pianistė priduria: „menas visais laikais buvo ir bus dvasinio apsivalymo šaltinis“.

VU jungtinio choro Lietuvoje pirmą kartą atliekamą F. Liszt „Via Crucis“ išgirsite balandžio 12 d. 18:00 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje. Bilietus į koncertą galite įsigyti čia.

Koncertą organizuoja VU Kultūros centras.