Šiandien Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje stovintys vargonai atkeliavo iš Polocko Jėzuitų bažnyčios. Pradžioje jie buvo daug mažesni. Manoma, kad jų autorius galėjęs būti garsus XVIII a. vargonų meistras iš Karaliaučiaus A.G.Casparini arba žymus Vilniaus vargonų mokyklos atstovas M.Jansonas. Vėliau meistrų T.Tiedemanno ir J.Radavičiaus praplėsti Šv. Jonų bažnyčios vargonai stebino amžininkus. Taip pat ir dabar, po daugelį metų trukusių rekonstrukcijos darbų, šie 3 manualų ir 64 registrų vargonai yra didžiausi Lietuvoje.
Šis instrumentas buvo rekonstruotas remiantis Casparini/Radavičiaus dispozicija ir yra labiausiai tinkamas atlikti XVIII a.–XIX a. I pusės vokiečių kompozitorių muziką. Nežiūrint to, juo puikiai skamba ir prancūzų ir kitų šalių kompozitorių kūriniai.
Pirmąkart šis didingas instrumentas oficialiai inauguruotas 2000 metų liepos mėn. iškilmingo koncerto, kuris vyko Tarptautinio vargonų meistrų bendrijos kongreso Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, proga.
Muzikinis gyvenimas VU šv. Jonų bažnyčioje yra labai aktyvus. Šeštadieniniuose ciklo „Muzikos valanda Vilniaus universiteto šv. Jonų bažnyčioje“ vargonų, kamerinės ir chorinės muzikos koncertuose dalyvauja žymiausi Lietuvos atlikėjai ir kolektyvai. Didžiausiais Lietuvos vargonais taip pat yra koncertavę tokie garsūs vargonininkai, kaip Hans Davidsson (Švedija/JAV), William Porter (JAV), David Higgs (JAV), Ludger Lohmann (Vokietija), Hans Martin Corrinth (Vokietija), Guy Bovet (Šveicarija) ir kt.
Ar jums patinka vargonai? Ar esate buvę vargonų viduje, kur telpa tūkstančiai mažų ir didelių vamzdžių? Ar matėte, kaip atrodo sudėtinga vargonų mechanika ir dar daug kitų nuostabių dalykų, kurie slepiasi už instrumento fasado? Atsisiųskite nemokamą video ekskursiją po didžiausius Lietuvos vargonus. Ekskursiją veda vargonininkas Vidas Pinkevičius.
UAB Vilniaus vargonų dirbtuvė, 1983-2000
HW/I Manualas (C–g³)
Principal
Salicional
Flauto major
Unda Maris
Octave
Salicet
Flauto minor
Quinte
Super Octave
Tertia
Sedecima
Mixtura 3-5 f.
Bombarde
Trompete
8'
8'
8'
8'
4'
4'
4'
3'
2'
1 3/5'
1'
4'
16'
8'
SW/II Manualas (C-g³)
Principal
Hohlflaut
Gemshorn
Violon
Vox coelestis
Octavflaut
Jula
Quinta dulce
Flauto
Flauto
Mixtura 4 f.
Cornett 5 f.
Basson
Trompete
Hautbois
8'
8'
8'
8'
8'
4'
4'
3'
2'
1'
2'
8'
16'
8'
8'
OW/III Manualas (C-g³)
Principal
Viola gamba
Flauto dulce
Rohrflaut
Octave
Gemshorn
Flauto
Quinte
Super Octave
Tertia
Quinte
Sedecima
Mixtura 3 f.
Cymbel 3 f.
Vox humana
Krummhorn
8'
8'
8'
8'
4'
4'
4'
3'
2'
1 3/5'
1 1/3'
1'
1'
8'
8'
Pedalai (C-f¹)
Principalbass
Majorbass
Salicetbass
Subbass
Violonbass
Füllbass
Flautbass
Flautbass
Mixtura 4 f.
Posaune
Dulcian
Trompete
Tympanum
16'
16'
16'
16'
8'
8'
8'
4'
4'
16'
16'
8'
Sankabos:
II / III
III / I
I / P
II / P
Mechaninė registrų ir klavišų traktūra
Kirnbergerio III temperacija