Minint Tarptautinę teatro dieną, verta prisiminti, kad teatro ištakos Lietuvoje glūdi ne tik liaudies papročiuose, senosiose apeigose ar didikų dvarų ritualuose, bet ir akademinėje erdvėje, kuriai išskirtinę vietą užima Vilniaus universitetas (VU). Būtent čia, tuometinės Jėzuitų kolegijos kieme, 1570 metais suvaidintas Sofronijaus Tuccio „Hercules“ laikomas pirmuoju dokumentuotu teatro pasirodymu Lietuvos istorijoje. Šis įvykis ne tik žymi akademinio teatro pradžią šalyje, bet ir simbolizuoja teatro tradicijos įsišaknijimą pačioje Vilniaus universiteto tapatybėje. Nuo to laiko teatras VU tapo neatsiejama jo kultūrinio gyvenimo dalimi – gyva erdve kūrybiniam dialogui, meniniams eksperimentams ir bendruomenės saviraiškai.
VU per šimtmečius išlaikė teatro dvasią kaip esminę savo tapatybės dalį. Šiandien universitete veikia trys saviti, bet bendrą kūrybinę misiją įgyvendinantys kolektyvai.
VU Dramos teatras savo veiklą grindžia klasikinės ir šiuolaikinės dramaturgijos pastatymais, eksperimentine scenine kalba bei nuolatiniu studentų įtraukimu įkūrybinį procesą. Šiandien trupė dirba su įvairių kartų kūrėjais ir ieško aktualių sceninių formų, leidžiančių kalbėti apie žmogų ir visuomenę intelektualiai, jautriai ir vizualiai paveikiai. Teatras yra pristatęs spektaklius pagal Shakespeare'ą, Camus, Mrožeką, Maceiną, Maeterlincką ir kitus autorius, dalyvavęs festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje, o kai kurie jo nariai vėliau pasuko į profesionalųjį teatrą. Šiuo metu VU Dramos teatrui vadovauja režisierė Felicija Feiferė.
VU Kinetinis teatras, įkurtas 1999 m. choreografo ir režisieriaus Andriaus Pulkauninko, plėtoja fizinio, vizualinio ir eksperimentinio teatro kalbą. Teatro spektakliuose dominuoja judesys, plastinė raiška, muzika ir vaizdas, beveik atsisakant žodžio – tai leidžia kurti absurdiškas, paradoksalias situacijas, veikti žiūrovų pasąmonę, kelti klausimus apie žmogaus santykį su aplinka, laiku, rutina
VU Impro studija, 2021 m. įkurta bei vadovaujama aktoriaus ir pedagogo Vytauto Kontrimo, buria studentus improvizacijos menui ir komunikacijos lavinimui. Čia ypatingas dėmesys skiriamas sceniniam pasitikėjimui, greitai reakcijai ir gebėjimui kurti „čia ir dabar“. Kolektyvas suburia kūrybingus, linksmus ir smalsius jaunuolius, norinčius tobulėti ne tik scenoje, bet ir gyvenime – studijos veikla padeda ugdyti emocinį intelektą, kūrybiškumą bei komandinį darbą.
„Teatras Vilniaus universitete visada buvo kur kas daugiau nei tik meninė raiška – tai gyvas universiteto identiteto elementas, ugdantis bendruomeniškumą, kritinį mąstymą ir empatiją. Nors mūsų teatrai formaliai laikomi mėgėjų kolektyvais, jų kūrybinės ambicijos ir nuoseklus darbas nuolat artėja prie profesionalaus teatro lygmens. Tikiu, kad būtent unikali mokslo ir meno sintezė gali tapti išskirtiniu šiuolaikinio universitetinio teatro bruožu ir stiprybe bei būdu išlikti įdomiems Lietuvos teatrų bendruomenėje“, – sako VU Kultūros centro vadovė Gintė Jokubaitienė.
Teatro dienos proga Universiteto teatrų pasirodymus organizuojantis VU Kultūros centras kviečia žiūrovus pasinaudoti išskirtine galimybe ir kovo 27 d. įsigyti bilietus su 50 proc. nuolaida į du šiuo metu rodomus VU teatrų spektaklius: Dramos teatro „Žadėtoji“ ir Kinetinio teatro „Hommo in Maxima“.