2024 m. pasaulyje bus minimos 460-osios Williamo Shakespeare’o gimimo metinės. Vos kelių metų skirtumas, nuo žymiausio visų laikų dramaturgo gimtadienio ir universitetinio teatro Lietuvoje atsiradimo skatina ieškoti naujų dialogų su istorinę atmintį saugančiu universitetiniu jaunimu bei mesti iššūkį Shakespear'o interpretacijų Lietuvoje kūrėjams. Spektaklis „Žadėtoji“ – tai giluminė legendinio dramaturgo pjesės „Romeo ir Džuljeta“ analizė, kurios metu Vilniaus universiteto (VU) dramos teatras siekia atrasti naujas, dar neišreikštas tragedijos puses ir perspektyvas.
Pasirinkęs netradicinį požiūrio kampą, VU Dramos teatras ruošia naują W. Shakespeare’o pjesės „Romeo ir Džuljeta“ interpretaciją ir pradeda ieškojimus, nutapančius puikiai pažįstamą meilės istoriją naujomis spalvomis. VU Dramos teatro ir režisierės Felicijos Feiferės interpretacija nagrinės pjesę atsakomybės, kaltės ir brandos aspektais. Spektaklio kūrybinę komandą sudaro tokie žinomi menininkai kaip dailininkė Nadežda Gultiajeva, choreografė Agnė Rickevičienė, vaizdo projekcijų menininkas Linartas Urniežis ir kt.
Tam, kad „Žadėtoji“ pagal W. Shakespeare’o „Romeo ir Džuljeta“ įgautų VU Dramos teatro kūrėjų išsvajotą estetinę viziją bei būtų įgyvendintos spektaklio režisierės F. Feiferės, dailininkės N. Gultiajevos ir vaizdo menininko L. Urniežiaus vizualinės idėjos, padedančios perteikti pagrindines pjesės interpretacijos mintis, reikalingos specialios scenografinės priemonės ir technika. Kad spektaklio pastatymas ir išleidimas įvyktų visa planuojama apimtimi ir būtų įgyvendinti visi techologiniai scenografijos sumanymai – ieškome rėmėjų šiam projektui.
VU Dramos teatras ir Kultūros centras kviečia prisidėti ir paremti šią 2024 metų kolektyvo iniciatyvą!
Paramą VU Dramos teatro spektaklio pastatymui galima skirti ČIA.
Surinkta parama bus naudojama scenografijos elementų bei vaizdo projekcijų sukūrimui.
Daugiau apie naujojo spektaklio „Žadėtoji“ kūrybinį procesą skaitykite VU Dramos teatro Facebook paskyroje.
Apie spektaklį „Žadėtoji“ – režisierės Felicijos Feiferės mintys
Savo kūrybinių ieškojimų pagrindu pasirinkome Williamo Shakespeare’o pjesę „Romeo ir Džuljeta“. Ką dar galima pasakyti šia pjese be himno Meilei?
Seni šeimų vaidai, kilę iš niekam nežinomo, bet, matyt, neatsakingo pirminio veiksmo, suardė nuo amžių trukusią harmoniją. Kad ir kiek stengiamasi paslėpti ar nuneigti praeities nuodėmes, jos reikalauja išrišimo.
Per personažų kaltes ir likimiškai nulemtą tragedijos gimimą „Žadėtoji“ pasakos Džuljetos kaip Pažado, turėjusio išsklaidyti šeimų vaidus, istoriją. Tėvų ir vaikų santykiai, draugų įtaka, pasitikėjimas autoritetais ir jų vaidmens reikšmė, gimstančios meilės kaip proceso analizė, meilės suvokimo dilema, pasitikėjimo klausimas, staigus jauno žmogaus brandos atsiradimas ir to proceso priežastys, meilės karštyje ignoruojami likimo ženklai – tai veiksminės pjesės analizės amplitudė, kurioje realizuojama atsakomybės tema.
Šalia poetinio žodžio naudosime išraiškingą ir taupią kūno kalbą, kursime šokių ir kovos intarpus (choreografė Agnė Rickevičienė, treneris Vilen Artiunian Moreno). Talpi, o kartu taupi scenografija (dailininkė Nadežda Gultiajeva) sukurs erdvę apibendrinimui ir tikslia metafora papildys formuojančias prasmes.
Spektaklyje numatyta scenografija įveiksmins erdvę vaizdo projekcijų pagalba. Atskiros scenos, papildytos erdvinėmis vaizdo projekcijomis, sukurs besikeičiančią veiksmo vietos atmosferą – tokiu būdu savo kūryba tolsime nuo buitinio realistinio psichologinio teatro.
Apie VU Dramos teatrą
VU Dramos teatras, Jėzuitų ordino dėka, gimė beveik kartu su Vilniaus universitetu 1570 m., nuo to laiko tapo neatsiejama jo dalimi. Išgyvenęs daugybę įvairiausių metamorfozių, prieš ketverius metus jis pradėjo naują etapą su režisiere Felicija Feifere ir siekia įsitvirtinti Lietuvos teatro kontekste, kaip aukštos meninės kokybės siekiantis ir nuolatos savo auditoriją plečiantis, pilnavertis scenos menų veikėjas.
Šiandienis VU Dramos teatras drąsiai neria į gilesnį pasaulio ir savęs pažinimą, atranda savo ribas, ugdo įgūdžius ir meistriškumą, kurie jau tapo pripažinti tarptautinėje scenoje. Lietuvoje ir užsienyje sėkmingai pristatę spektaklį „Valanda 00“, teatras imasi naujų darbų.