KAS YRA ISTORIJŲ PASAKOJIMAS?
2015-ųjų vasarą, karštą dieną Amsterdame, Milda Varnauskaitė pirmą kartą garsiai pasidalijo savo istorija prieš mažą dvylikos žmonių auditoriją. Nors ją kaustė baimė, šis patyrimas buvo transformuojantis – ji pasijuto iš tiesų išgirsta ir suprasta. Ši lemiama akimirka tapo jos naujo kelio pradžia. Milda nusprendė palikti darbą, šeimą ir draugus Lietuvoje bei persikelti į Nyderlandus, kad galėtų siekti karjeros žodinio pasakojimo srityje.
Jos kelionė prasidėjo nuo kurso Mezrab Storytelling mokykloje, kurį ji baigė 2017 m. Iki 2019 m. Milda jau buvo profesionali pasakotoja, dirbanti šioje srityje pilnu etatu. Ji dalyvavo tarptautiniuose renginiuose, sukūrė penkis pasakojimų spektaklius ir prisidėjo prie pasakojimų filmo kūrimo. Nuo 2018 m. Milda dėsto pasakojimo meną Vilniaus universitete ir dalijasi savo žiniomis su įvairiais studentais – nuo pradedančiųjų iki profesionalių atlikėjų. Ji taip pat rengė ir prodiusavo renginius tokioms institucijoms kaip Mezrab kultūros centras, Lietuvos nacionalinis muziejus, filmų festivalis „Nepatogus kinas“ ir kiti.
Mildos tikslas paprastas: įkvėpti kitus naudoti pasakojimus savo kasdieniame gyvenime. Ji tiki, kad pasakojimas yra galingas būdas užmegzti ryšį su savimi ir kitais. „Visi esame natūraliai linkę pasakoti istorijas“, – sako ji. Tačiau be reguliarios praktikos šis įgūdis silpsta. Milda save mato kaip gidę, padedančią žmonėms iš naujo atrasti šį įgimtą gebėjimą. Jos pasakojimuose susilieja Baltijos folkloras, asmeninė patirtis ir humoras. Milda reguliariai pasirodo Lietuvoje ir Europoje, įskaitant tokius festivalius kaip „The Oerol Festival of Terschelling“ Nyderlanduose, „Amsterdam International Storytelling Festival“, MIX UP festivalis Paryžiuje, FESTival Danijoje ir „La Nombril du Monde“ Prancūzijoje.
Jos dirbtuvės orientuotos į pasakojimo meno mokymą, derinant teoriją ir praktines užduotis. Milda kuria jaukią aplinką, kurioje dalyviai jaučiasi saugiai atrandantys savo balsą. Jos metodai buvo labai įvertinti įvairių sričių atstovų – nuo akademikų iki psichologų ir žurnalistų. Milda moko ne tik geros istorijos struktūros, bet ir kaip pasiekti emocijas, paversdama pasakojimą giliai asmenišku ir transformuojančiu patyrimu.
Milda pabrėžia, kad pasakojimas gali būti naudojamas tiek profesinėje, tiek asmeninėje aplinkoje kaip priemonė ryšiams stiprinti. Nesvarbu, ar tai būtų komandinio darbo pratybos įmonėje, ar vestuvių šventė, pasakojimas skatina pažeidžiamumą, empatiją ir bendruomenės jausmą. Ji siūlo savo paslaugas kaip pasakotoja, trenerė ir renginių vedėja, padėdama kitiems atrasti jų istorijas ir tobulinti pasakojimo įgūdžius.
Atsigręždama į savo kelionę, Milda pastebi, kad aistra pasakojimui užsidegė netikėtai, tačiau šis menas greitai tapo pašaukimu. Ji jaučia, kad pasakojimas yra esminė žmonijos egzistencijos dalis, jungianti mus su protėviais ir vienas su kitu. „Praleiskite kelias valandas pasakodami istorijas su kuo nors, ir išsiskirsite kaip artimi draugai“, – sako ji.
Mildos pasakojimo stilius grindžiamas autentiškumu. Ji tiki, kad geriausios istorijos kyla iš emocinės tiesos ir pažeidžiamumo, o savo studentus skatina priimti visą jausmų spektrą – nuo pykčio iki džiaugsmo. Ji laiko pasakojimą ne tik pasirodymu, bet ir dialogu tarp pasakotojo ir auditorijos, kuriame įvyksta tikras ryšys.
Mildai pasakojimas yra galinga, beveik prigimtinė patirtis. Ji primena, kad pasakojimų pasakojimas ir klausymasis išskiria oksitociną – „prisirišimo hormoną“, kuris skatina pasitikėjimą ir intymumą. Jai pasakojimas yra ne tik pramoga, bet ir būdas kurti gilius, prasmingus santykius. Milda ir toliau dalijasi savo aistra pasakojimui, mokydama kitus priimti savo istorijas ir taip giliau susijungti su savimi bei aplinkiniu pasauliu. Per savo dirbtuves, pasirodymus ir renginius ji padeda išlaikyti senovinį pasakojimo meną gyvą moderniame pasaulyje, suteikdama žmonėms galimybę iš naujo atrasti pasakojimų galią gydyti, jungti ir transformuoti.